Programm Februar

0
717

Ι Ε Ρ Α  Μ Η Τ Ρ Ο Π Ο Λ Η   Γ Ε Ρ Μ Α Ν Ι Α Σ

 

Ενορία Υψώσεως Τιμίου Σταυρού Mannheim

Εφημέριος: π. Γεώργιος Μπασιούδης, δρ. θ., mannheim@orthodoxie.net

Γραφείο: Scharhofer Strasse 17 (Ecke Zwerchgasse), τηλ. 0621/79 90 561

 

       Πρόγραμμα Ιερών Ακολουθιών μηνός

Φεβρουαρίου – Μαρτίου 2018

 

Ιερός Ναός Τιμίου Σταυρού, Spiegelstr. 4, 68305 Μannheim

Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου………….……… 08.00 – 10.20               Η Υπαπαντή του Κυρίου

Σάββατο 3 Φεβρουαρίου……………………… 17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 4 Φεβρουαρίου…………..…………. 08.45 – 12.00               Ασώτου (Εύσπλαχνου Πατέρα)

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου………………………….. 19.00 – 22.00               Αγρυπνία (Αγ. Φωτίου κ. Αγ. Παρθενίου)

Σάββατο 10 Φεβρουαρίου……………………. 07.30 – 09.30               Μεγάλο Ψυχοσάββατο

………………………………………………………….          17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 11 Φεβρουαρίου……………………. 08.45 – 12.00               Απόκρεω

Σάββατο 17 Φεβρουαρίου……………………. 17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 18 Φεβρουαρίου…………..……….. 08.45 – 12.00               Τυρινής

………………………………………………………….          17.00 – 18.00               Εσπερινός συγχωρήσεως

Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου……………………. 17.00 – 18.00               Καθαρά Δευτέρα – Μεγάλο Απόδειπνο

Τρίτη 20 Φεβρουαρίου………………………… 17.00 – 18.00               Μεγάλο Απόδειπνο

Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου…………………….. 18.15 – 19.30               Θ. Λειτουργία Προηγιασμένων Δώρων

Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου……………….. 19.00 – 20.15               Χαιρετισμοί (1η στάση)

Σάββατο 24 Φεβρουαρίου…………………… 08.20 – 10.20               Το θαύμα των κολλύβων / Αγίου Θεοδώρου

………………………………………………………….          17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 25 Φεβρουαρίου……………………. 08.30 – 12.00               Ορθοδοξίας (Α΄ Νηστειών)

Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου…………………….. 18.15 – 19.30               Θ. Λειτουργία Προηγιασμένων Δώρων

Παρασκευή 2 Μαρτίου………………………. 19.00 – 20.15               Χαιρετισμοί (2η στάση)

Σάββατο 3 Μαρτίου…………………………… 17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 4 Μαρτίου…………………………… 08.30 – 12.00               Γρηγορίου Παλαμά (Β΄ Νηστειών)

Τετάρτη 7 Μαρτίου………………..…………… 18.15 – 19.30               Θ. Λειτουργία Προηγιασμένων Δώρων

Παρασκευή 9 Μαρτίου…………………………          19.00 – 20.15               Χαιρετισμοί (3η στάση)

Σάββατο 10 Μαρτίου……………………………          17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 11 Μαρτίου……………………………          08.30 – 12.00               Σταυροπροσκύνησης (Γ΄ Νηστειών)

Παρασκευή 16 Μαρτίου……………………….          19.00 – 20.15               Χαιρετισμοί (4η στάση)

Σάββατο 17 Μαρτίου……………………………          17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 18 Μαρτίου……………………………          08.30 – 12.00               Ιωάννου Κλίμακος (Δ΄ Νηστειών)

Τετάρτη 21 Μαρτίου………………………….. 18.15 – 20.00               Ακολουθία του Μεγάλου Κανόνα

Παρασκευή 23 Μαρτίου……………………….          19.00 – 20.30               Ακάθιστος Ύμνος

Σάββατο 24 Μαρτίου……………………………          17.00 – 17.40               Εσπερινός

Κυριακή 25 Μαρτίου……………………………          08.45 – 12.00               Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

Παρασκευή 30 Μαρτίου………….……………          18.00 – 19.30               Θ. Λειτουργία Προηγιασμένων Δώρων

Σάββατο 31 Μαρτίου……………………………          08.30 – 10.30               Η έγερση του Λαζάρου

………………………………………………………….          17.00 – 17.40               Εσπερινός

 

Ladenburg (στην Ευαγγελική Εκκλησία στο κέντρο της πόλεως)

Κυριακή 4 Φεβρουαρίου……………………… 15.00 – 16.00               Θεία Λειτουργία

Κυριακή 4 Μαρτίου……………………………..          15.00 – 16.00               Θεία Λειτουργία

 

Heidelberg (στον Ι. Ναό Erlöserkirche, στην Plöck 44, γωνία Schießtorstrasse)

Σάββατο 10 Φεβρουαρίου……………………. 10.45 – 12.00               Θεία Λειτουργία

Σάββατο 10 Μαρτίου……………………………          10.00 – 12.00               Θεία Λειτουργία

 

Schwetzingen (στον Ι. Ναό St. Maria, στην Uhlandstrasse 8, SchwetzingenOststadt)

Κυριακή 18 Φεβρουαρίου…………………… 15.00 – 16.10               Θεία Λειτουργία

Κυριακή 18 Μαρτίου…………………………..            15.00 – 16.10                Θεία Λειτουργία

GRIECHISCH – ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE

„KREUZERHÖHUNG“ zu MANNHEIM

Pfarrer: Erzpriester Dr. Georgios Basioudis

Büro: Scharhofer Str. 17, 68307 Mannheim-Sandhofen

Tel.0621/7990561      E-Mail: mannheim@orthodoxie.net

 

Februar – März 2018

 

Gottesdienste in die Kreuzerhöhungskirche, Spiegelstrasse 4, Mannheim-Luzenberg

Freitag, 2 Februar…………………. 08.00 – 10.20     Empfang unseres Herrn, Gottes und Erlösers

Samstag, 3 Februar………………. 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 4 Februar…………… 08.45 – 12.00     Sonntag des Barmherzigen Vaters

Dienstag, 6 Februar……………… 19.00 – 22.00     Vigil (Hl. Photios & Hl. Parthenios)

Samstag, 10 Februar……………..           07.30 – 09.30     Seelensamstag

……………………………………………….. 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 11 Februar………….. 08.45 – 12.00     Sonntag des Jüngstes Gerichts

Samstag, 17 Februar……………..           17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 18 Februar…………. 08.45 – 12.00     Sonntag der Vergebung („Käsesonntag“)

……………………………………………….. 17.00 – 17.40     Vesper der Vergebung

Montag, 19 Februar…………… 17.00 – 18.00     Großes Apodeipnon (Komplett)

Dienstag, 20 Februar…………. 17.00 – 18.00     Großes Apodeipnon (Komplett)

Mittwoch, 21 Februar………… 18.15 – 19.30     Liturgie der Vorgeweihten Gaben

Freitag, 23 Februar……………. 19.00 – 20.15     1. Teil des Akathistos

Samstag, 24 Februar………….. 08.20 – 10.20     Heiliger Theodoros

………………………………………….. 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 25 Februar………….. 08.30 – 12.00     1. Fastensonntag, Sonntag der Orthodoxie

Mittwoch, 28 Februar………… 18.15 – 19.30     Liturgie der Vorgeweihten Gaben

Freitag, 2 März………………… 19.00 – 20.15     2. Teil des Akathistos

Samstag, 3 März……………….. 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 4 März……………….. 08.30 – 12.00     2. Fastensonntag, Gregorios Palamas

Mittwoch, 7 März……………… 18.15 – 19.30     Liturgie der Vorgeweihten Gaben

Freitag, 9 März………………… 19.00 – 20.15     3. Teil des Akathistos

Samstag, 10 März……………… 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 11 März……………… 08.30 – 12.00     3. Fastensonntag, Kreuzverehrung

Freitag, 16 März………………. 19.00 – 20.15     4. Teil des Akathistos, Vesper zu Mariä Verkündigung

Samstag, 17 März……………… 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 18 März……………… 08.30 – 12.00     4. Fastensonntag, Johannes von Sinai

Mittwoch, 21 März…………….18.15 – 20.00        Großer Bußkanon des Hl. Andreas von Kreta

Freitag, 23 März………………. 19.00 – 20.30     Akathistos

Samstag, 24 März……………… 17.00 – 17.40     Vesper

Sonntag, 25 März……………… 08.45 – 12.00     Mariä Verkündigung

Freitag, 30 März……………….. 18.00 – 19.30     Liturgie der Vorgeweihten Gaben

Samstag, 31 März……………… 08.30 – 10.30     Lazarus Auferweckung

………………………………………….. 17.00 – 17.40     Vesper

 

Ladenburg (in die Evangelische Kirche im Zentrum der Stadt)

Sonntag, 4 Februar……………..15.00 – 16.00     Göttliche Liturgie

Sonntag, 4 März…………………15.00 – 16.00     Göttliche Liturgie

 

Heidelberg (in der Erlöserkirche, Plöck 44)

Samstag, 10 Februar……………..11.00 – 12.00   Göttliche Liturgie

Samstag, 10 März…………………10.00 – 12.00  Göttliche Liturgie

 

Schwetzingen (in der  St. Maria Kirche, Uhlandstrasse 8)

Sonntag, 18 Februar……………15.00 – 16.00     Göttliche Liturgie

Sonntag, 18 März………………15.00 – 16.00      Göttliche Liturgie

 

Download

Programm Februar-März 2018

TEILEN
Vorheriger ArtikelProgramm Januar
Nächster ArtikelProgramm März

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here