Programm September

0
919

Ι Ε Ρ Α  Μ Η Τ Ρ Ο Π Ο Λ Η   Γ Ε Ρ Μ Α Ν Ι Α Σ

 

Ενορία Υψώσεως Τιμίου Σταυρού Mannheim

Εφημέριος: π. Γεώργιος Μπασιούδης,  Γραφείο: Scharhofer Strasse 17, 68307 MA

τηλ.0621/79 90 561,             www.orthodoxie-ma.de

 

       Πρόγραμμα Ιερών Ακολουθιών

Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου-Νοεμβρίου  2018

 

Ιερός Ναός Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, Spiegelstr. 4, 68305 Μannheim

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου………………..18.00 – 19.30  Εσπερινός-Αγιασμός Νέου Εκκλησιαστικού Έτους

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου………………..09.30 – 12.00  14ηΜατθαίου

Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου……………18.30 – 21.30  Αγρυπνία, Το γενέθλιο της Παναγίας

Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου………………..18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου………………..09.00 – 12.00  Κυριακή προ της Υψώσεως

Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου…………………..18.00 – 19.00  Οι χαιρετισμοί του Τιμίου Σταυρού

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου……………….18.00 – 19.00  Οι χαιρετισμοί του Τιμίου Σταυρού

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου………………..18.00 – 19.00   Εσπερινός της Υψώσεως

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου………..           08.00 – 11.30   Η Ύψωσις του Τιμίου Σταυρού

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου………………18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου………………09.30 – 12.00  Μετά την Ύψωση

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου………………18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου…………….08.45 – 12.00  1ηΛουκά, Πανήγυρις Ενορίας

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου………………18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου………………09.30 – 12.00  2ηΛουκά

Κυριακή 7 Οκτωβρίου………………….09.00 – 12.00  3ηΛουκά

Σάββατο 13 Oκτωβρίου………………..18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 14 Οκτωβρίου………………..09.00 – 12.00  4ηΛουκά

Σάββατο 20 Οκτωβρίου………………..18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 21 Οκτωβρίου………………..09.00 – 12.00  6ηΛουκά

Παρασκευή 26 Οκτωβρίου……………08.00 – 10.30  Αγίου Δημητρίου

Σάββατο 27 Οκτωβρίου………………..18.00 – 19.00  Εσπερινός

Κυριακή 28 Οκτωβρίου…………………08.30 – 12.00  Αγίας Σκέπης + Δοξολογία για την εθνική εορτή

Σάββατο 3 Νοεμβρίου……………………17.00 – 18.00Εσπερινός(αλλαγή στην ώρα του εσπερινού!)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου……………………09.00 – 12.00  5ηΛουκά

Πέμπτη 8 Νοεμβρίου…………………….08.00 – 10.30  Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ

Παρασκευή 9 Νοεμβρίου………………08.00 – 10.30  Αγίου Νεκταρίου

Σάββατο 10 Νοεμβρίου…………………17.00 – 18.00  Εσπερινός

Κυριακή 11 Νοεμβρίου…………………09.00 – 12.00   8ηΛουκά

Σάββατο 17 Νοεμβρίου…………………17.00 – 18.00  Εσπερινός

Κυριακή 18 Νοεμβρίου…………………09.00 – 12.00   9ηΛουκά

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου………………….08.00 – 10.30  Τα Εισόδια της Θεοτόκου

Σάββατο 24 Νοεμβρίου…………………17.00 – 18.00  Εσπερινός

Κυριακή 25 Νοεμβρίου…………………09.00 – 12.00    13ηΛουκά, Αγίας Αικατερίνης

Πέμπτη 29 Νοεμβρίου…………………..18.00 – 21.00  Αγρυπνία στο ΠαρεκκλήσιΑποστόλου Ανδρέα

 

Heidelberg (στονΙ. ΝαόErlöserkirche, στηνPlöck 44, γωνίαSchießtorstrasse) 

Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου……………….10.00 – 12.00  Θεία Λειτουργία

Σάββατο 13 Οκτωβρίου……………….10.00 – 12.00  Θεία Λειτουργία

Σάββατο 10 Νοεμβρίου……………….10.00 – 12.00  Θεία Λειτουργία

Schwetzingen(στονΙ. ΝαόSt. Maria, στηνUhlandstrasse 8, Schwetzingen-Oststadt) 

Κυριακή21Οκτωβρίου……………………..15.00 – 16.00  ΘείαΛειτουργία

Κυριακή18Νοεμβρίου……………………..  15.00 – 16.00  ΘείαΛειτουργία

G R I E C H I S C H  –  O R T H O D O X E  M E T R O P O L I E

GRIECHISCH – ORTHODOXE KIRCHENGEMEINDE

„KREUZERHÖHUNG“ zuMANNHEIM

Büro: Scharhofer Str. 17, 68307 Mannheim-Sandhofen

Tel.0621/7990561                   E-Mail: mannheim@orthodoxie.net

 

 September + Oktober + November 2018

 

Gottesdienste in die Kreuzerhöhungskirche, Spiegelstrasse 4, Mannheim-Luzenberg

Samstag, 1 September……….  18.00 – 19.00     Vesper– Wasserweihe (Beginn des kirchlichen Jahres)

Sonntag, 2 September…………09.30 – 12.00     13. Matthäus-Sonntag

Freitag, 7 September…………..            18.30 – 21.30     Vigil, Die Geburt der Immerjungfrau Mariä

Samstag, 8 September………..18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 9 September……….   09.00 – 12.00     Sonntag vor der Kreuzerhöhung

Dienstag, 11 September………18.00 – 19.00     Kanon des Hl. Kreuzes (Akathyst)

Mittwoch, 12 September…….18.00 – 19.00     Kanon des Hl. Kreuzes (Akathyst)

Donnerstag, 13 September….  18.00 – 19.00     Vesper

Freitag, 14 September…………            08.00 – 11.30     Kreuzerhöhung

Samstag, 15 September………18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 16 September………  09.30 – 12.00     Sonntag nach der Kreuzerhöhung

Samstag, 22 September………18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 23 September…….09.00 – 12.00     1. Lukassonntag + (Gemeindefest)

Samstag, 29 September………18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 30 September……….09.30 – 12.00     2. Lukassonntag

Sonntag, 7 Oktober…………….09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie(3. Lukassonntag)

Samstag, 13 Oktober………….18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 14 Oktober…………..09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie(4. Lukassonntag)

Samstag, 20 Oktober………….18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 21 Oktober…………..09.30 – 12.00     Göttliche Liturgie(6. Lukassonntag)

Freitag, 26 Oktober……………08.00 – 10.30     Heiliger Dimitrios

Samstag, 27 Oktober………….18.00 – 19.00     Vesper

Sonntag, 28 Oktober…………..08.30 – 12.00     Göttliche Liturgie, Doxologie

Samstag, 3 November…………            17.00 – 18.00     Vesper (Uhr-Umstellung wegen Winterzeit)

Sonntag, 4 November…………09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie (5. Lukassontag)

Donnerstag, 8 November…….08.00 – 10.30     Erzengel Michael und Gabriel

Freitag, 9 November…………..08.00 – 10.30     Hl. Nektarios

Samstag, 10 November……….            17.00 – 18.00     Vesper

Sonntag, 11 November……….09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie (8. Lukassontag)

Samstag, 17 November……….            17.00 – 18.00     Vesper

Sonntag, 18 November……….09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie (9. Lukassontag)

Mittwoch, 21 November……..            08.00 – 10.30     Einzug der heiligen Mutter Gottes in den Tempel

Samstag, 24 November……….            17.00 – 18.00     Vesper

Sonntag, 25 November……….09.00 – 12.00     Göttliche Liturgie, Hl. Aikaterini

Donnerstag, 29 November…..18.00 – 21.00     Vigil in Sandhofen, Hl. Andreas

 

Heidelberg (in der Erlöserkirche, Plöck 44)

Samstag, 8 September….…….10.00 – 12.00     Göttliche Liturgie

Samstag, 13 Oktober…………10.00 – 12.00    Göttliche Liturgie

Samstag, 11 November..…….10.00 – 12.00     Göttliche Liturgie

 

Schwetzingen (in St. Maria Kirche, Uhlandstrasse)

Sonntag, 21 Oktober…………..15.00 – 16.15     Göttliche Liturgie

Sonntag, 18 November……….15.00 – 16.15     Göttliche Liturgie

 

 

Programm Herbst 2018

TEILEN
Vorheriger ArtikelProgramm Mai

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here